Reklama
Informace o klubu
Sezóna 2000/2001
Klubový zpravodaj
Příští zápasy
Historie klubu
Mládež
Herna
Sponzoři
Sezóna 1999/2000
Sezóna 1998/99
 Historie klubu

Oddíl byl založen v tehdejší DSO Slovan Orbis v roce 1953. Oddíl, u jehož zrodu byl první dlouholetý předseda Jaroslav Pešta, začal hrát nejnižší pražské soutěže a již v začátcích své existence byl znám dobrou prací s mládeží. Již v roce 1954 zde byla ustavena tzv. Pražská základna mládeže, jejímž trenérem byl Václav Braný.

Největší výkonnostní rozmach oddílu byl po roce 1971. V sezóně 1971-72 ženy poprvé postoupily do národní ligy (Pekárková, Jandová, Kadlecová) a v sezóně 1972-73 se totéž podařilo mužům (Zahradnický, Zlámal, Plch, Janda, Rozvoda).

V sezóně 1976-77 postoupily ženy do nejvyšší celostátní soutěže – 1.ligy a jsou to ony, které se staly nepřetržitě na více jak 20 let nositelem největších úspěchů oddílu. V následujících 20 letech se podařilo družstvu žen získat v nejvyšší celostátní soutěži celkem 6 stříbrných medailí, 6 bronzových medailí a 4 čtvrtá místa. Bohužel, ani jeden mistrovský titul...

Hráčkami, které se v tomto období nesmazatelně zapsaly do historie oddílu a můžeme říci i čs. stolního tenisu, byly Zuzana Valentová – Fialová a zejména Alena Šafářová s Ilonou Uhlíkovou, které byly dlouholetými reprezentantkami tehdejšího Československa a získaly řadu medailí i z evropských vrcholných mistrovství mládeže i dospělých.

V sezónách 1979-80 a 1980-81 vyhrály naše žákyně suverénně celostátní přebory družstev starších žákyň (Valentová, Šafářová Barbora a Šafářová Alena) a odstartovaly tak neuvěřitelnou žeň titulů a medailí z celostátních a národních přeborů družstev žákyň a dorostenek následujících 16 let. Těmito úspěchy dívčích složek se nemůže pochlubit žádný oddíl v republice.

První větší úspěch v kategorii žen přišel v sezóně 1981-82. Družstvo žen (Uhlíková, Valentová, Barbora a Alena Šafářová) získalo 2. místo v 1.lize. Valentová získala na MEJ v Rakousku bronz v mixu juniorů a kadetka Barbora Šafářová stříbro v družstvech.

V sezóně 1982-83, nejlepší hráčka oddílu, ale i jedna z nejlepších hráček Evropy Ilona Uhlíková se stala na mistrovství Evropy dospělých mistryní Evropy v mixu s Milanem Orlowskim a ve dvouhře získala 3. místo!

V sezóně 1985-86 na MEJ v Belgii byla Pavla Rampová členkou stříbrného družstva kadetek, ale hlavně na mistrovství Evropy dospělých v Praze získala Alena Šafářová dvě bronzové medaile. V družstvech a v mixu s Orlowskim. V 1. lize skončilo družstvo žen na 4. místě a tento výsledek zopakovalo i sezóně 1986-87. V této sezóně se v družstvu poprvé objevuje Dana Kressová, která pak byla v následujících sezónách u třech stříbrných a jedné bronzové medaile družstva žen.

V sezóně 1987-88 skončily ženy v tehdy nejvyšší celostátní soutěži – 1.lize na 3. místě (Šafářová, Kressová, Valentová, Rampová) a poprvé a bohužel naposledy se dostalo do 1. ligy i naše družstvo mužů, které vyhrálo národní ligu (Pavlíček, Zábranský, Zobač, Kolář Vl. A Kolář Petr). V této sezóně na mistrovství Evropy žen v Paříži získala Alena Šafářová stříbro v družstvech a vybojovala si účast na OH 1988 !

Po roce 1989 přešel oddíl stolního tenisu v rámci celé jednoty do svazku ČOS. S ohledem na mimořádné úspěchy se oddíl stal okamžitě sportovní základnou v rámci celé ČOS.

Již jako Sokol Nusle obsadilo družstvo žen „A“ v sezóně 1990-91 již „zakleté“ 2. místo v 1.lize (A. Šafářová, Kressová, Davídková a Petra Hošková). Na přeborech ČR dorostu vyhráli Červený s Fenclovou mix a na přeborech ČSFR vyhrála Plachá s Drahotovou čtyřhru a s Mrkvičkou mix. V poháru ETTU získalo naše družstvo vynikající 3. místo (Šafářová, Kressová, Davídková).

V sezóně 1991-92 skončilo naše „A“ družstvo žen v 1. lize na 3. místě (Plachá, Fialová, Běhalová K.). Na mistrovství ČR dospělých vyhrály Plachá s Drahotovou čtyřhru a Fialová s Červeným mix. Markéta Myšková se stala mistryní ČR i ČSFR ve dvouhře starších žákyň a na MEJ v Topolčanech se stala s Vožickým mistryní Evropy v mixu v kategorii kadetek.

V následující závodní sezóně 1992-93 obsadilo naše „A“ družstvo žen 3. místo. Fialová s Cimflovou se staly mistryněmi ČR ve čtyřhře žen, rovněž tak Štěpánková (se Štrbíkovou) ve čtyřhře starších žákyň, Ulihrachová (s Jirůškovou) ve čtyřhře mladších žákyň, Šopová H. (s Ulihrachem) v mixu staršího žactva. Družstvo žen vyhrálo Český pohár. Naše družstvo žen se stává účastníkem nově založené mezinárodní soutěže družstev – superligy.

V sezóně 1993-94 skončilo družstvo dorostenek v přeboru ČR na 2. místě. Družstvo starších žákyň Sokola Nusle „B“ vyhrálo mistrovství ČR (Radnicová, Vondráková, Komadová), před naším „A“ družstvem (Štěpánková, Šopová, Ulihrachová). Mistrovství ČR mládeže vyhrály v této sezóně: v dorostu mix Myšková (s Vožickým), ve starším žactvu Štěpánková se Šopovou ve čtyřhře a v mladším žactvu ve čtyřhře sestry Veselé. Na MEJ kadetek v Paříži získaly v družstvech Štěpánková, Vondráková, Radnicová stříbrné medaile, další stříbro získala kadetská čtyřhra Vondráková-Štěpánková, dvě bronzové medaile z tohoto mistrovství přivezla i juniorka Myšková v družstvech a ve čtyřhře (s Řekyní Mirou). V 1.ročníku mezinárodní soutěže družstev superlize skončilo naše družstvo žen na 8.místě z 12 účastníků.

Sezóna 1994-95: družstvo Sokola Nusle získalo po jednoroční pouze v mistrovství ČR opět medaili: bronzovou za 3. místo (Fialová, Myšková, Běhalová Radka). V extralize žen ČR skončilo za naším „A“ družstvem na 2. místě naše „béčko“ (Štěpánková, Radnicová, Ulihrachová) s věkovým průměrem necelých patnácti let! Dorostenky vyhrály mistrovství ČR družstev (Myšková, Štěpánková, Komadová), na 3. místě skončilo naše „béčko“ (Radnicová, Vondráková, Ulihrachová). I starší žákyně vyhrály mistrovství ČR a to v sestavě Ulihrachová, Husníková před naším „béčkem“ (!) reprezentovaným sestrami Veselými. Ulihrachová si přivezla v této sezóně dvě zlaté medaile z mistrovství ČR staršího žactva: ve čtyřhře (s Weberovou) a v mixu (se Šimončíkem).

V sezóně 1995-96 družstvo žen obsadilo v mistrovství ČR 2. místo. V mezinárodní soutěži superligy jsme obsadily 7. místo (Swetz, Myšková, Štěpánková). Toto naše družstvo zvítězilo ve druhé nejvýznamnější soutěži družstev žen ČR – v Českém poháru. Dorostenky vyhrály mistrovství ČR družstev (Štěpánková, Radnicová), naše „béčko“ skončilo třetí. I starší žákyně vyhrály mistrovství ČR, zasloužily se o to sestry Jiřina a Jaroslava Veselé. Mistrovské tituly ČR v soutěžích jednotlivců získala v dorostu Štěpánková ve čtyřhře (se Šopovou) a sestry Veselé ve čtyřhře starších žákyň.

Závodní sezóna 1996-97: naše „A“ družstvo získalo opět stříbrné medaile za 2.místo v mistrovství ČR (Štěpánková, Radnicová, Myšková). V superlize skončilo toto naše družstvo na 6. místě. Dorostenky potřetí za sebou vyhrály mistrovství ČR družstev (Radnicová, Husníková), v mistrovství ČR dorostenek jednotlivkyň zvítězila ve dvouhře dorostenek Štěpánková, další zlatou medaili získala ve čtyřhře (se Šopovou).

V sezóně 1997-98 skončilo naše „áčko“ žen v superlize na 8. místě a to v sestavě Štěpánková, Radnicová, Roubalová a Vondráková. Muži po dlouhých letech postoupili z pražské divize do 2.ligy! Zasloužili se o to Plch, Rak, Černý a Budík. Jaroslava Veselá získala stříbro ve dvouhře dorostenek na mistrovství ČR dorostenek.

V letošní sezóně má náš oddíl v soutěžích celkem 19 družstev, z toho jsou 4 družstva ligová a osm mládežnických. První družstvo žen (Štěpánková, Radnicová, Čadová, Vondráková) je v superlize na 7.místě a jasně vede zatím tabulku mistrovství ČR. Dobře si vedou k 5.3. 1999 i ostatní ligová družstva: extraligové béčko je na 3.místě (Vondráková, Veselá Jar.,Veselá Jiř., Hošková Petra), céčko v 1.lize je rovněž třetí (Veselá Jar.,Hošková H., Rohlíková Jana a Monika). Nováček 2.ligy mužů naše družstvo si vede velmi zdatně – je na 2.místě tabulky. (Šimeček, Černý, Nejedlý, Radouš, Hořejší).

V Praze již byly sehrány mládežnické přebory družstev na sezónu 1998-99: přebornicemi Prahy dorostenek se staly naše závodnice (sestry Veselé, Suchomanová), v přeboru Prahy zvítězily i naše starší žákyně (Monika a Michaela Rohlíkovy).

Z předcházejícího zhodnocení činnosti oddílu je zřejmé, že oddíl má úspěchy především j kategoriích žákyň, dorostenek a žen. Téměř všechny hráčky, které v Praze za posledních 20 let dominovaly, se rekrutují z našeho oddílu – buď zde vyrostly od začátku, nebo přišly z jiných oddílů, aby mohly dále rozvíjet své schopnosti. Stačí ještě jednou zrekapitulovat alespoň v kostce seznam známějších jmen, která psaly historii pražského stolního tenisu i ty současné: Ilona Voštová – Uhlíková, Alena Šafářová, Zuzana Valentová – Fialová, Barbora Šafářová, Dana Kressová – Weberová, Daniela Davídková, Hana Plachá – Valentová, Kateřina a Radka Běhalovy, Markéta Myšková, Alice Pelikánová - Roubalová , Andrea Štěpánková, Lenka Radnicová atd.

Oddíl vede od roku 1972 Janda Josef trenéry jsou Miluše Kocová, Jiří Plch, Jana Rohlíková, Josef Janda. V oddíle v minulosti pracovali na trenérském úseku Rostislav Koudelka, Milan Ryšavý, Alice Roubalová, na poli organizačním pan Rudolf Bára.

 

nahoru
 

 

 

 

 

Stránky spravuje
Akredit spol. s r. o.